تبلیغات
مطالب پزشکان - زنان،زایمان
پروانه کاظمی
تغذیه ، رِژیم درمانی
نکاتی از ال-کارنتین
کارنیتین ماده مغذی است که به انتقال چربیها به داخل میتوکندری (موتورسوخت سلولها) کمک میکند .چربی در میتوکندری میسوزد و تولید انرژی میکند و این انرژی صرف فعالیتهای بدن میشود.
پروانه کاظمی
تغذیه ، رِژیم درمانی
لیزر واژینال برای تنگی واِژن
قدیم تنها راه تنگی واژن انجام جراحی سخت و دردناک بود بطوریکه تا چند ماه امکان هیچ گونه رابطه نبوده و باید تحمل درد و ترشحات مکرر داشته اند. اما با پیشرفت علم پزشکی امکان تنگی واژن بدون عمل جراحی اتفاق افتاده است......
دکتر محمدرضا صفری نژاد
متخصص اورولوژی
خونریزی بد عملکردی رحم – DUB - Dysfunctional Uterine Bleeding
خانمها در دوران باروری که همراه با پریودهای ماهانه است، بطور شایع دچار اختلال در پریود می شوند. اختلالات پریود انواع مختلف دارند و طیف وسیعی را شامل می شوند. یکی از آنها خونریزی بد عملکردی رحم یا Dysfunctional Uterine Bleeding می باشد که با حروف اختصاری DUB نشان داده می شود. خونریزی بد عملکردی رحم اکثرا ناشی از فقدان تخمک گذاری است، ولی در تعدادی از موارد نیز همراه با تخمک گذاری طبیعی می باشد. اگر خانمی 3 ماه یا بیشتر پشت سر هم دارای نامنظمی در پریود به هر شکل باشد، باید جهت اقدامات تشخیصی و درمانی به پزشک مراجعه کند.
دکتر محمدرضا صفری نژاد
متخصص اورولوژی
پریود یا عادت ماهانه متعدد – پلی منوره - Polymenorrhea
اختلالات قاعدگی یا پریودهای ماهانه در خانمها زیاد دیده می شوند و دارای انواع زیادی هم هستند. یکی از انواع مهم اختلالات قاعدگی، پریودهای متعدد است که در اصطلاح علمی به آن پلی منوره - Polymenorrhea – گفته می شود. یعنی یک خانم در کمتر از 21 روز پریود می شود. آن اگر ادامه پیدا کند مهم است و باید بررسی و درمان شود. خانمها نباید پریود یا عادت ماهانه متعدد را با خونریزی بیش از حد و طولانی مدت در زمان پریود اشتباه کنند، هر چند که یک خانم مبتلا به پریود یا عادت ماهانه متعدد ممکن است دارای پریودهای سنگین و طولانی مدت نیز باشد. یکی از علل مهم پلی منوره، وجود آندومتریوز است.
دکتر محمدرضا صفری نژاد
متخصص اورولوژی
پریود یا عادت ماهانه دردناک – دیسمنوره - Dysmenorrhea
یکی از بیماریهای شایع در خانمها، اختلال در پریود یا عادت ماهانه است و درصد زیادی از مراجعات به پزشکان را همین اختلال در پریود تشکیل می دهد. یکی از شایعترین اختلالات عادت ماهانه، پریود یا قاعدگی دردناک است. این بیماری گاها چنان شدید می شود که سبب زمین گیر شدن به مدت چند روز و یا حتی بستری شدن می شود. امروزه برای این مشکل درمانهای بسیار موثر وجود دارند که به مقدار زیادی سبب راحتی بیمار می گردند.
دکتر محمدرضا صفری نژاد
متخصص اورولوژی
پریود یا عادت ماهانه طولانی همراه با خونریزی شدید – منوراژی - Menorrhagia
یکی از بیماریهای شایع در خانمها، اختلال در پریود یا عادت ماهانه است و درصد زیادی از مراجعات به پزشکان را همین اختلال در پریود تشکیل می دهد. انواع اختلالات پریود زیاد هستند که یکی از آنها منوراژی (Menorrhagia) می باشد و اگر نوع اختلال به خوبی مشخص نشود درمان بیمار مواجه با شکست خواهد شد. در تشخیص و درمان اختلالات پریود همکاری خود بیمار جهت تشخیص نوع اختلال بسیار مهم است و پزشک باید با حوصله و سئوالات مناسب نوع مشکل بیماران را بدقت مشخص نماید، چون هر اختلالی درمان مخصوص به خود را دارد. در یک سلسله مقالات به یاری خداوند سعی خواهیم کرد که تمام انواع اختلالات در پریود را جهت افزایش آگاهی خوانندگان گرامی توضیح دهیم.
دکتر محمدرضا صفری نژاد
متخصص اورولوژی
میوم رحم - Uterine Myoma
شایعترین توده داخل لگنی در خانمها میوم رحم (Uterine Myoma) است. این بیماری شیوع زیادی دارد. از هر 4 نفر خانم یک نفر آنها در طول زندگی مبتلا به میوم رحم می شود. در بدن انسان اگر سلول عضو خاصی شروع به تکثیر کند سبب ایجاد سرطان همان عضو می شود. میوم از تکثیر سلول عضله صاف در جدار رحم ایجاد می شود ولی آن سرطان نیست و تبدیل به سرطان نیز نمی شود. اندازه میوم از چند میلی متر تا چند ده سانتی متر می تواند متغیر باشد. بسیاری از موارد نیاز به درمان ندارند و در تعدادی از موارد نیز نیاز به درآوردن رحم با جراحی می شود.
دکتر محمدرضا صفری نژاد
متخصص اورولوژی
سیکل یا عادت طبیعی ماهانه در خانمها - Normal Period
خانمها باید از فیزیولوژی 5 مورد حتما اطلاعات کافی داشته باشند تا نسبت به درک و فهم ساختار بدن خود و بیماریها واقف شوند. بسیاری از مراجعات به پزشکان ناشی از کم اطلاعی می باشد و متاسفانه این کم یا بی اطلاعی حتی در ما بین طبقه تحصیل کرده هم زیاد است. این 5 مورد عبارتند از: فیزیولوژی سیکل ماهانه, فیزیولوژی باروری، فیزیولوژی جنسی در خانمها، فیزیولوژی جنسی در مردان و فیزیولوژی باروری در مردان. در هر سنی می توان موارد مورد نیاز آن سن را آموزش داد. مثلا خانمهای در شرف ازدواج لازم است اطلاعات عمومی و کافی در مورد فیزیولوژی جنسی و باروری در مرد و زن را بدانند. آن سبب می شود که خانمها بهتر از بدن خود آگاه شوند و در ضمن در مواجه با اختلالات و بیماریها با دید باز عمل کنند.
دکتر محمدرضا صفری نژاد
متخصص اورولوژی
علل آمنوره – عدم پریود شدن - Amenorrhea
یکی از خصوصیات بارز زنانه پریود شدن ماهانه می باشد. تقریبا تمام خانمها در طول دوران زندگی عدم پریود شدن را تجربه می کنند ولی اگر عدم پریود شدن سه ماه متوالی باشد (عده ای آنرا شش ماه در نظر می گیرند) به آن در اصطلاح پزشکی آمنوره (Amenorrhea) گفته می شود. معمولا آمنوره نشان از یک بیماری زمینه ای مهم است. آمنوره علاوه از اینکه سبب اضطراب و استرس خانمها می شود، سبب ناباروری آنها نیز می گردد. آمنوره می تواند دهها علت داشته باشد و تشخیص درست علت آن جهت درمان موفقیت آمیز الزامی است. در آین مقاله فقط فهرصت وار دلایل آمنوره در خانمها آورده شده است.
دکتر محمدرضا صفری نژاد
متخصص اورولوژی
عدم پریود شدن اولیه در خانمها – آمنوره اولیه - Primary Amenorrhea
اختلالات پریود در خانمها شایع است و اغلب موجب نگرانی خانمها می شود. یکی از این اختلالات عدم پریود شدن در ماههای پشت سرهم می باشد که در اصطلاح پزشکی به آن آمنوره گفته می شود. آمنوره علل بسیار زیادی دارد و گاها علت آن عملکرد خود بیمار است. اگر خانمی هیچوقت در طول زندگی پریود ماهانه نداشته است به آن آمنوره اولیه (Primary Amenorrhea) گفته می شود که می تواند علل خطیری مثل فقدان رحم یا واژن داشته باشد. از عوارض آن ناباروری است.
دکتر محمدرضا صفری نژاد
متخصص اورولوژی
فقدان یا عدم پریود شدن ثانویه – آمنوره ثانویه - Secondary Amenorrhea
اختلالات پریود در خانمها شایع است و اغلب موجب نگرانی خانمها می شود. یکی از این اختلالات عدم پریود شدن در ماههای پشت سرهم می باشد که در اصطلاح پزشکی به آن آمنوره (Amenorrhea) گفته می شود. آمنوره علل بسیار زیادی دارد و گاها علت آن عملکرد خود بیمار است. آمنوره اگر بعد از مدتی پریودهای ماهانه طبیعی ایجاد شود به آن آمنوره ثانویه گفته می شود. از عوارض آن ناباروری است. در بسیاری از موارد می توان این بیماری را با موفقیت درمان کرد به شرطی که علت آن مشخص شده باشد.
دکتر محمدرضا صفری نژاد
متخصص اورولوژی
تست کواد مارکر (Quad marker test) در خانمهای حامله: اهمیت، موارد مورد استفاده و طرز تفسیر آن
داشتن فرزند سالم یکی از نعمتهای بزرگ خداوند است که معمولا ما انسانها قدر آن را نمی دانیم. داشتن یک فرزند با بیماری مادرزادی مهم، برای خانواده در حد فاجعه است، علاوه از هزینه های درمانی و نگهداری هنگفت این نوع کودکان، آنها تا آخر عمر در جلو چشم والدین خواهند بود و یا اینکه خدای نکرد پس از مدت زمان کوتاه یا بلند از دنیا خواهند رفت. با پیشرفت علم پزشکی بشر سعی کرده است که تستهائی جهت تشخیص بیماریهای مهم در جنین ابداع کند، یکی از این تسهتای بسیار مفید تست غربالگری کواد می باشد. ولی باید دانست که هر تستی دارای معایب و مزایائی است و این تست نیز مستثنی از سایر تستها نیست.
دکتر محمدرضا صفری نژاد
متخصص اورولوژی
عفونت ادراری در خانمهای حامله
عفونت ادرای در خانمها نسبتا شایع است و معمولا آن مثانه را گرفتار می کند. عفونت ادراری تا موقعی که محدود به مثانه و مجرای ادرار است، مشکل جدی ایجاد نمی کند، ولی اگر آن بطرف کلیه ها گسترش پیدا کند سبب مشکلات جدی می گردد. در خانمهای حامله بعلت تغییرات هورمونی و آناتومیک هم میزان عفونت ادراری زیاد می شود و هم احتمال اینکه عفونت ادراری بطرف کلیه ها گسترش پیدا کند بیشتر می شود. بنابراین تمام خانمهای حامله باید در اولین ویزیت بعد از حاملگی از نظر وجود عفونت ادراری بررسی شوند و هر نوع عفونت ادراری باید بطور کامل درمان شود. بخاطر داشته باشید که بسیاری از موارد عفونتهای ادراری محدود به مثانه بدون علامت هستند.
دکتر محمدرضا صفری نژاد
متخصص اورولوژی
سرطان تخمدان
سرطان تخمدان کشنده ترین سرطان زنانه است. از هر 60-40 زن یک نفر آن در طول زندگی مبتلا به سرطان تخمدان خواهد شد. متاسفانه این سرطان در مراحل اولیه علامت چندانی ندارد و بنابراین تشخیص داده نمی شود و چون در بیش از 60 درصد موارد در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شود، بنابراین اغلب کشنده است. علائم ابتدائی بیشتر بصورت درد کمر، نفخ شکم، تهوع و درد لگن می باشد
دکتر محمدرضا صفری نژاد
متخصص اورولوژی
سرطان گردن رحم
سرطان گردن رحم دومین سرطان شایع در خانمها است و متاسفانه در مراحل ابتدائی علائمی ایجاد نمی کند. یکی از مهمترین علائم سرطان گردن رحم خونریزی غیر طبیعی است. عامل اصلی سرطان گردن رحم ابتلا به ویروس زگیل تناسلی است که از را مقاربت و تماس جلدی منتقل می شود. استفاده از کاندوم از انتقال این ویروس صد در صد جلوگیری نمی کند، خانمها باید حداکثر سعی و تلاش را بکنند که مبتلا به ویروس HPV و یا زگیل تناسلی نشوند. نودوپنج درصد مردان و زنان آلوده به این ویروس هیچ علامتی ندارند و ویروس را به دیگران منتقل می کنند.
دکتر محمدرضا صفری نژاد
متخصص اورولوژی
ناباروری در خانمها، داروهای تجویز شده و سلامت جنین
زوجهائیکه نابارور هستند به هر دری می زنند تا صاحب فرزند شوند. در خانمهای نابارور برای درمان ناباروری دو راه وجود دارد: لقاح مصنوعی و دارو درمانی. در اکثر موارد حتی برای آماده شدن خانم برای لقاح مصنوعی نیز داروهای مختلف تجویز می شوند. هم لقاح مصنوعی و هم داروهای تجویز شده برای ناباروری کاملا سالم نیستند و ممکن است عوارض سوء بر روی جنین داشته باشند. در اینجا عوارض جنینی شایعترین داروهائیکه برای درمان ناباروری در خانمها تجویز می شوند مورد بحث قرار می گیرند.
دکتر محمدرضا صفری نژاد
متخصص اورولوژی
راهنمای غربالگری سرطان سینه - ماموگرافی
غربالگری در پزشکی علمی است که با آن سعی می شود که یک بیماری بخصوص را در مراحل ابتدائی کشف و درمان کنند. اینکه کدام بیماری نیاز به غربالگری در جامعه دارد، متخصصین آنرا مشخص می کنند. از سالها قبل سرطان سینه جزو بیماریهائی بوده است که غربالگری برای آن توصیه می شد. روش انجام غربالگری سرطان سینه در یک دهه اخیر متحول شده است طوریکه الان غربالگری را از سنین بالا شروع می کنند و از تعداد انجام ماموگرافی نیز کاسته شده است. در ضمن زمانی به آموزش خانمها برای معاینه دوره ای خود و یا معاینه دوره ای توسط پزشک اهمیت زیاد داده می شد ولی امروزه مشخص شده است که هیچکدام از آنها از میزان مرگ و میر ناشی از سرطان سینه نکاسته است.
دکتر محمدرضا صفری نژاد
متخصص اورولوژی
سرطان سینه
در موارد عادی بدون پیش زمینه مساعد کننده از هر 12 نفر خانم یک نفر آن در طول زندگی مبتلا به سرطان سینه می شود. سرطان سینه در بسیاری از کشورها دومین علت مرگ ناشی از سرطان در خانمها است. در سالهای اخیر در چگونگی تشخیص این بیماری تغییرات عمده ای اتفاق افتاده است. مثلا ثابت شده است که آموزش خانمها برای معاینه خود جهت تشخیص سرطان سینه، از میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری نکاسته است. در این مقاله مقوله سرطان سینه در خانمها بصورت اختصار مورد بحث قرار می گیرد.
دکتر محمدرضا صفری نژاد
متخصص اورولوژی
نقش آندروژنها (هورمونهای مردانه) در خانمهای یائسه
خانمها نیز مثل مردان دارای هورمونهای مردانه می باشند. هورمونهای مردانه هم در خانمهای جوان و هم در خانمهای یائسه نقش عمده در عملکرد جنسی طبیعی و کیفیت زندگی خوب دارند. در خانمهای یائسه کمبود هورمون مردانه ممکن است همراه با احساس خستگی، کمبود انرژی و کاهش میل جنسی باشد. تشخیص صحیح کمبود هورمونهای مردانه و درمان مناسب آن سبب بهبود قابل ملاحظه کیفیت زندگی این زنان می شود.
دکتر محمدرضا صفری نژاد
متخصص اورولوژی
کیست تخمدان
کیست تخمدان از جمله بیماریهائی است که تعداد قابل توجهی از خانمها را گرفتار می کند. کیست تخمدان دارای انواع زیادی است و در سنین قبل از یائسگی اغلب خوش خیم می باشد. بدخیم بودن کیست تخمدان در خانمهای یائسه بیشتر است. بسیاری از موارد با درمانهای ساده بر طرف می شوند و گاها نیز نیاز به جراحی برای درآوردن آنها می شود.
دکتر محمدرضا صفری نژاد
متخصص اورولوژی
ماری جوانا و حاملگی
ماری جوانا شایعترین ماده غیر قانونی است که توسط جوانان مورد استفاده قرار می گیرد و متاسفانه مصرف آن در بین خانمها نیز دیده می شود. موضوع جالب این است که مصرف ماری جوانا نه تنها توسط مادر بلکه مصرف آن توسط پدر نیز اثرات سوء بر روی جنین و آینده کودک دارد. اثرات سوء بر روی جنین مادام العمر هستند و همیشه این نوع کودکان گریبانگیر عوارض ناشی از مصرف ماری جوانا توسط مارد یا پدر در دوران جنینی خواهند بود.
دکتر محمدرضا صفری نژاد
متخصص اورولوژی
تبخال تناسلی و حاملگی
بیماری تبخال تناسلی یک بیماری آمیزشی است. وقتی ویروس این بیماری وارد بدن شد، در بدن باقی مانده و هر از چندگاه فعال شده و سبب عود بیماری می شود. اگر خانمی سابقه ابتلا به این بیماری را دارد و یا در حین حاملگی مبتلا به این بیماری می شود، بلافاصله باید به پزشک خود اطلاع دهد. انتقال این ویروس به جنین می تواند عوارض خطرناک به همراه داشته باشد. اکثر خانمهائیکه مبتلا به این ویروس هستند از ابتلا به آن خبر ندارند.
دکتر محمدرضا صفری نژاد
متخصص اورولوژی
رحم دو شاخ
رحم دو شاخ بیماری نسبتا شایع در خانمها است. رحم دو شاخ یک اختلال در تکامل جنین می باشد و دارای انواع گوناگون می باشد. این بیماری معمولا بصورت اتفاقی حین تصویربرداری از لگن تشخیص داده می شود. وجود رحم دو شاخ سبب ایجاد عوارض باروری در خانم می شود. این خانمها مستعد سقطهای مکرر و زایمان زودرس می باشند.
دکتر محمدرضا صفری نژاد
متخصص اورولوژی
زگیل تناسلی و حاملگی
ضایعه زگیل در ناحیه تناسلی خواهند بود. یعنی عدم وجود زگیل در ناحیه تناسلی دلیل عدم ابتلا به این بیماری نیست. یک زن و یک مرد می توانند مبتلا به این ویروس باشند بدون آنکه دارای ضایعه زگیل مانند باشند. خانمهائیکه سابقه ابتلا به زگیل تناسلی دارند و یا احتمال می دهند مبتلا به این ویروس باشند قبل از حامله شدن باید با پزشک خود مشورت کنند. و خانمها ئی که هم اکنون حامله هستند باز باید موضوع را با پزشک معالج درمیان بگذارند.
دکتر محمدرضا صفری نژاد
متخصص اورولوژی
بزرگ شدن کلیتوریس در خانمها
بزرگ شدن کلیتوریس یک اختلال آناتومیک در دستگاه تناسلی خارجی می باشد که می تواند هم مادرزادی و هم اکتسابی باشد. بعضی موارد مادرزادی آن سبب ابهام در دستگاه تناسلی خارجی در هنگام تولد می شود. یکی از علل شایع نوع اکتسابی مصرف هورمونهای مردانه توسط خانمها است که اکثرا نیز بدون اطلاع فرد می باشد و بیمار موقعی پی می برد که دارد هورمون مردانه مصرف می کند که عوارض آن ظاهر می گردد. اکثرا این هورمونها در قالب داروهای چربی سوز و ضدچاقی مصرف می شوند. پس از پیدا کردن علت اصلی بزرگی کلیتوریس و درمان آن، خود بزرگی کلیتوریس را می توان با جراحی اصلاح کرد.
1 2